Florentin Petre, sancționat după scandările împotriva rivalelor Steaua și Rapid

Florentin Petre sancionat dupa scandarile impotriva rivalelor Steaua si Rapid

Florentin Petre, sancționat după scandările împotriva rivalelor Steaua și Rapid

Florentin Petre sancționat după scandările la adresa rivalelor Steaua și Rapid

Florentin Petre, antrenor secund al echipei Dinamo București, a fost sancționat sever de Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal ca urmare a comentariilor jignitoare adresate rivalelor sale, Steaua și Rapid. Incidentul a avut loc în contextul unui meci recent, iar Petre a fost invitat să se prezinte în fața comisiei pentru a-și exprima punctul de vedere.

Decizia luată de Comisia de Disciplină a fost una deosebit de gravă, iar Florentin Petre a aflat verdictul la doar trei zile după audierea sa. Potrivit hotărârii oficiale, acesta a fost sancționat cu un avertisment și o amendă în valoare de 7.500 de lei. În același timp, Bogdan Alecu, ofițerul de presă al clubului, a fost, de asemenea, sancționat, primind un avertisment și o amenda de 10.000 de lei.

Dinamo București nu a scăpat nici ea de repercusiuni, clubul primind amenzi totale de 15.000 de lei. Această situație confirmă angajamentul Federației Române de Fotbal de a controla comportamentul profesional al echipelor și oficialilor, sancțiunile fiind impuse conform articolelor 12, 14 bis și 54.1 din Regulamentele de Disciplina ale FRF.

După incidentul scandalos, Florentin Petre a avut o reacție diferită la finalul unui meci din Cupa României, unde, deși echipa sa a obținut o victorie împotriva Metalului Buzău, antrenorul a optat să nu se alăture suportului galeriilor în scandările împotriva rivalelor. El a preferat să salute suporterii printr-o plecăciune, demonstrând o schimbare de atitudine în comparație cu comportamentul anterior.

Citeste si despre...