Florentin Petre, sancționat după scandările împotriva rivalelor Steaua și Rapid
Florentin Petre sancționat după scandările la adresa rivalelor Steaua și Rapid
Florentin Petre, antrenor secund al echipei Dinamo București, a fost sancționat sever de Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal ca urmare a comentariilor jignitoare adresate rivalelor sale, Steaua și Rapid. Incidentul a avut loc în contextul unui meci recent, iar Petre a fost invitat să se prezinte în fața comisiei pentru a-și exprima punctul de vedere.
Decizia luată de Comisia de Disciplină a fost una deosebit de gravă, iar Florentin Petre a aflat verdictul la doar trei zile după audierea sa. Potrivit hotărârii oficiale, acesta a fost sancționat cu un avertisment și o amendă în valoare de 7.500 de lei. În același timp, Bogdan Alecu, ofițerul de presă al clubului, a fost, de asemenea, sancționat, primind un avertisment și o amenda de 10.000 de lei.
Dinamo București nu a scăpat nici ea de repercusiuni, clubul primind amenzi totale de 15.000 de lei. Această situație confirmă angajamentul Federației Române de Fotbal de a controla comportamentul profesional al echipelor și oficialilor, sancțiunile fiind impuse conform articolelor 12, 14 bis și 54.1 din Regulamentele de Disciplina ale FRF.
După incidentul scandalos, Florentin Petre a avut o reacție diferită la finalul unui meci din Cupa României, unde, deși echipa sa a obținut o victorie împotriva Metalului Buzău, antrenorul a optat să nu se alăture suportului galeriilor în scandările împotriva rivalelor. El a preferat să salute suporterii printr-o plecăciune, demonstrând o schimbare de atitudine în comparație cu comportamentul anterior.


