FCSB a investit aproape 2 milioane pe transferuri!
Transferuri spectaculoase în SuperLiga: FCSB domină piața
Într-o demonstrație de forță financiară, FCSB a aruncat buzduganul în mercato-ul de iarnă, investind aproape 2 milioane de euro în șase jucători. George Becali, nelipsitul protagonism din teatrul fotbalului autohton, a deschis punga larg, într-o manieră care lasă echipele rivale în umbră. Din această sumă impresionantă, nu mai puțin de 1.870.000 de euro au fost canalizați spre aducerea unor jucători menționați ca fiind „strategici”.
Ultima achiziție anunțată a fost Jordan Gele, un atacant venit de la Unirea Slobozia, pentru care au fost plătiți 300.000 de euro. Acesta și-a marcat debutul cu o victorie împotriva Gloriei Buzău, partidă terminată cu 2-0. Dar Gele nu este singurul nume pe care Becali și FCSB l-au scos din pălărie. Lista continuă cu Alexandru Stoian, Ionuț Cercel, Lukas Zima, Juri Cisotti și Andrei Gheorghiță, fiecare completând tabloul unui proiect în care s-a investit masiv.
Rivalii rămân în urmă pe podiumul cheltuielilor
În timp ce FCSB s-a grăbit să se impună prin sume amețitoare, echipe precum CFR Cluj, Universitatea Craiova sau Rapid încă mai calculează monedele. Clujenii s-au rezumat la „numai” 700.000 de euro cheltuiți, iar ceilalți doi adversari au scos din buzunar câte 500.000 de euro. Într-o comparație sumbră, aceste echipe par să joace un alt sport în ceea ce privește nivelul investițiilor.
Detaliile achizițiilor FCSB
Jucătorii transferați, împreună cu sumele plătite pentru fiecare, vorbesc despre o strategie care pare să își pună toată încrederea într-o cheie financiară grea:
– Juri Cisotti – adus de la Oțelul pentru 200.000 de euro
– Lukas Zima – de la Petrolul, pentru 250.000 de euro
– Alexandru Stoian – de la Farul, pentru 500.000 de euro
– Ionuț Cercel – de la Farul, pentru 500.000 de euro
– Andrei Gheorghiță – împrumutat de la Poli Iași, pentru 120.000 de euro
– Jordan Gele – de la Unirea Slobozia, pentru 300.000 de euro
SuperLiga, polarizată prin cifre financiare
FCSB, cu investițiile sale spectaculoase, domină nu doar terenul, ci și titlurile din această iarnă. În opoziție, echipele mai mici abia dacă își permit un loc pe podiumul negocierilor, confirmând astfel discrepanțele financiare care fragmentează fotbalul românesc. În timp ce roș-albaștrii își permit să cheltuie câteva salarii de profesioniști pe un singur nume, alte cluburi privesc neputincioase la acest spectacol strălucitor, dar costisitor.


