Echipajul masculin de patru rame al României, câștigător al medalei de argint la Cupa Mondială de la Lucerna

Echipajul masculin de patru rame al Romaniei castigator al medalei de argint la Cupa Mondiala de la Lucerna

Echipajul masculin de patru rame al României, câștigător al medalei de argint la Cupa Mondială de la Lucerna

România Strălucește la Cupa Mondială de Canotaj

Echipajul masculin de patru rame al României a obținut medalia de argint la Cupa Mondială de la Lucerna, desfășurată în Elveția. Compus din Cosmin Iulian Pleşescu, Leontin Nuțescu, Andrei Vatamaniuc și Ciprian Tudosă, echipajul român a terminat cursa cu un timp de 6 minute, 0 secunde și 78 de sutimi, înregistrând astfel una dintre cele mai bune performanțe ale sale.

Victoria a fost adjudecată de echipajul din Marea Britanie, care a reușit să încheie competiția în 5 minute, 58 de secunde și 39 de sutimi. Franța a completat podiumul, ocupând locul al treilea cu un timp de 6 minute, 1 secundă și 52 de sutimi.

Participarea României la această etapă a competiției a fost marcată de un singur echipaj, dar rezultatul obținut demonstrează angajamentul și calitatea sportivilor români în canotaj. Federația Română de Canotaj a felicitat echipajul pentru această realizare notabilă, evidențiind modul în care aceștia au reprezentat țara pe plan internațional.

Acest rezultat este o dovadă a dedicării și muncii asidue depuse de către sportivii români, care continuă să inspire generații viitoare. Cu fiecare competiție, România își reafirmă locul pe harta canotajului mondial.

Citeste si despre...