FC Argeș, câștigătoare în primul meci de pregătire din stagiul din Slovenia
„`html
FC ARGEŞ, VICTORIOASĂ ÎN PRIMUL TEST DESFĂŞURAT ÎN STAGIUL DIN SLOVENIA
FC Argeş a obţinut o victorie convingătoare în primul său meci amical al verii, învingând echipa sârbească FK Cukaricki cu 2-0. Această confruntare a avut loc joi, 25 iunie, la Domzale, în cadrul stagiului de pregătire din Slovenia, conform informaţiilor furnizate de pagina de Facebook oficială a clubului.
Deschiderea scorului a fost realizată de Michael Idowu în minutul 22, profitând de o respingere a portarului advers în urma unei execuţii remarcabile a lui Mario Tudose. În continuare, FC Argeş a consolidat avantajul printr-un al doilea gol marcat în minutul 65, când Ricardo Matos a finalizat cu capul o centrare precisă oferită de Xian Emmers.
Antrenorul Bogdan Andone a decis să folosească întreaga echipă pe parcursul partidei, oferindu-le şansa de a se evidenția tuturor jucătorilor săi. Formula de start a echipei a fost: Luca Crăciun în poartă, apărarea formată din Dorinel Oancea, Guilherme Garutti, Mario Tudose şi Florin Borţa. La mijloc, au evoluat Antonio Marin, Ionuţ Rădescu şi Vadim Raţă, iar atacul a fost format din Michael Idowu, Robert Moldoveanu şi Patrick Dulcea.
FC Argeş îşi va continua seria meciurilor amicale cu o confruntare împotriva echipei albaneze KF Vllaznia, programată pe 29 iunie, o ocazie bună pentru antrenor şi jucători de a-şi evalua progresul în perioada de pregătire.
„`


