Dinamo, confruntare cu campioana en-titre în grupa Ligii Campionilor la handbal masculin
„`html
DINAMO, DUEL CU CAMPIOANA EN-TITRE ÎN GRUPA DIN LIGA CAMPIONILOR LA HANDBAL MASCULIN
CS Dinamo Bucureşti a fost repartizată în Grupa E în noul format al Ligii Campionilor la handbal masculin, alături de Barcelona, campioana en-titre, Montpellier din Franța și SAH Aarhus din Danemarca. Decizia a fost luată în urma tragerii la sorți care a avut loc vineri, la Viena.
În această ediție a competiției, numărul echipelor participante a crescut semnificativ, de la 16 la 24, care vor fi împărțite în șase grupe. Primele două echipe din fiecare grupă vor avansa la turul principal, în timp ce cele care termină pe locurile 3 și 4 vor continua în EHF European League Men.
Finalista din sezonul trecut, Fuchse Berlin, a fost alocată în Grupa A, împreună cu One Veszprem HC, FC Porto și RK Partizan AdmiralBet Belgrad.
Competiția va debuta pe 9/10 septembrie, marcând începutul unui sezon plin de așteptări și provocări pentru toate echipele implicate.
COMPONENȚA GRUPELOR
Grupa A: One Veszprem HC (Ungaria), Fuchse Berlin (Germania), FC Porto (Portugalia), RK Partizan AdmiralBet Belgrad (Serbia);
Grupa B: HBC Nantes (Franța), MT Melsungen (Germania), Orlen Wisla Plock (Polonia), RK Vardar 1961 Skopje (Macedonia de Nord);
Grupa C: Aalborg Handbold (Danemarca), Paris Saint-Germain (Franța), RK Zagreb (Croația), RK Celje Pivovarna Lasko (Slovenia);
Grupa D: Sporting Lisabona (Portugalia), OTP Bank – PICK Szeged (Ungaria), GOG (Danemarca), IFK Kristianstad (Suedia);
Grupa E: Barcelona (Spania), Montpellier Handball (Franța), CS Dinamo Bucureşti (România), SAH Aarhus (Danemarca);
Grupa F: SC Magdeburg (Germania), Industria Kielce (Polonia), Kolstad Handball (Norvegia), HC Kriens-Luzern (Elveția).
„`


