Universitatea Craiova, sancționată de Comisia de Disciplină în urma meciului cu Metaloglobus
Universitatea Craiova, sancționată de Comisia de Disciplină după meciul cu Metaloglobus
Comisia de Disciplină din cadrul Federației Române de Fotbal (FRF) a decis miercuri, 11 martie, să aplice sancțiuni pentru mai multe cluburi din cadrul Superligii. Printre acestea, Universitatea Craiova a fost penalizată în urma incidentelor petrecute în timpul partidei sale cu Metaloglobus, meci încheiat cu victoria craiovenilor, scor 2-1, în etapa a 29-a din Superligă.
Amendă de 5.000 de lei pentru Universitatea Craiova
În urma analizei evenimentelor, Comisia a stabilit o amendă de 5.000 de lei pentru Universitatea Craiova, conform deciziei luate în baza regulilor disciplinare. Această măsură vine ca urmare a incidentelor raportate care au avut loc pe parcursul jocului.
”Universitatea Craiova vs. FC Metaloglobus – Incidente – În temeiul art. 82.1 și 3.b, raportat la art. 83.2.c din Regulamentul Disciplinar, cu aplicarea art. 54.2 din același regulament, se sancționează clubul Universitatea Craiova cu penalitate sportivă de 5.000 lei,” a precizat comunicatul oficial emis de Comisia de Disciplină.
Analize suplimentare în cazul Rapid – Universitatea Craiova
În paralel, Comisia de Disciplină a informat că va continua analiza evenimentelor din meciul disputat între Rapid și Universitatea Craiova, care s-a încheiat cu un rezultat de 1-1 în etapa a 30-a a Superligii. Decizia în acest caz este așteptată până pe 18 martie.


