Miriam Bulgaru este eliminată în primul tur la Melbourne

Miriam Bulgaru este eliminata in primul tur la Melbourne

Miriam Bulgaru este eliminată în primul tur la Melbourne

Miriam Bulgaru se oprește în primul tur al calificărilor la Melbourne

Miriam Bulgaru, jucătoarea română de tenis, a fost eliminată prematur din calificările pentru tabloul principal de la Australian Open 2026. Înfruntând-o pe Tamara Korpatsch, clasată pe locul 124 WTA, Bulgaru a fost învinsă după o confruntare de aproape trei ore, iar meciul s-a încheiat cu un scor strâns de 4-6, 7-6(7), 2-6.

Românca, în prezent pe locul 197 mondial, a început meciul cu un avans, reușind să conducă cu 2-1 în primul set. Însă jocul a fost rapid preluat de nemțoaica Korpatsch, care a încheiat setul cu 6-4 în favoarea sa. În pofida acestui prim setback, Bulgaru a revenit surprinzător în setul secund, impunându-se în tiebreak cu 9-7, marcând astfel șase mini-break-uri și demonstrând o determinație remarcabilă.

Din păcate, în setul decisiv, Korpatsch a demonstrat un control total, reușind să nu-i permită româncei decât două game-uri, astfel, câștigând meciul. Această înfrângere înseamnă că Bulgaru nu va avansa în competiție, ratând astfel oportunitatea de a se confrunta în semifinale cu italianca Silvia Ambrosio, care avansase în turul următor al calificărilor.

După această competiție, româncele Jaqueline Cristian, Sorana Cîrstea și Gabriela Ruse rămân pe tabloul principal de simplu la Australian Open, continuând să țină tricolorul sus în acest prestigios turneu.

Sursa: www.flashscore.ro/stiri/tenis-australian-open-wta-simplu-miriam-bulgaru-se-opreste-in-primul-tur-al-calificarilor-la-melbourne/O0d98Rf5/

Citeste si despre...